טעויות של מתאמנים חדשים בחדר הכושר:

אימון כושר הוא אחד מסוגי הפעילות הגופנית הפופולאריים ביותר. כמות המתאמנים בחדרי הכושר עולה מיום ליום בגלל המודעות הגוברת ליתרונות הספורט. חדרי הכושר מתמלאים בהמוני מתאמנים חדשים שהגיעו להחלטה לשפר את איכות חייהם, בריאותם וסוף סוף לטפל בקילוגרמים העודפים. אבל הרצון להגיע לתוצאות מהירות לעיתים מביא להפסקת האימונים, אם בגלל ירידה במוטיבציה ואם בגלל פציעות. להלן נביא מספר עצות למעבר לאורך חיים בריא בצורה נכונה ובריאה:

אל תמהרו: הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא לעלות את העצימות של האימונים בהדרגתיות. למשל, ריצה היא אחת מהדרכים הטובות ביותר לשפר את הסיבולת לב-ריאה אך רק בן אדם מאומן היטב מסוגל לרוץ במשך שעה 5 פעמים בשבוע. בהחלט ניתן להגיע לרמה זו תוך כחצי שנה אך מתאמן חדש שינסה לעשות את זה מיד יגרום לכזו תגובה של הגוף שהוא יפסיק לרוץ בכלל .הסיבה לכך טמונה בעובדה שהשלד מתאושש לאט יותר מרקמת השריר, ובהיעדר זמן התאוששות מתאים עלולים להווצר שברי מאמץ . כדאי להתחיל לרוץ כ 3 פעמים בשבוע למשך כ 15 דקות במהירות איטית יחסית ולהעלות את המאמץ בהתאם לתחושה – ברגע שאתם מרגישים שאתם מתאמצים פחות במהלך האימון – הוסיפו זמן או הגבירו את מהירות הריצה.
בכל הנוגע לאימוני כח ההדרגתיות חשובה עוד יותר – הרי אינכם רוצים לסבול מכאבים חזקים מיד אחרי האימון הראשון. בהחלט לא מומלץ להרים משקלים גבוהים ישר בהתחלה, אלא כאלה שתוכלו להרים במאמץ קל, 12-15 פעמים.

אימונים תכופים מדי – לא מומלץ להתאמן מדי יום. בהחלט מספיקים אימונים של 2-3 פעמים בשבוע. זמן המנוחה חשוב לא פחות מהאימון עצמו – זה הזמן שבו הגוף מתאושש, השריר מתפתח ולא פחות חשוב, מתגעגעים לפעילות הגופנית.

אל תשכחו לנוח: אימונים ארוכים מדי יכולים להוביל לירידה במוטיבציה ולתשישות. כמו כן, אימון הנמשך מעבר לשעה מעורר את הורמון הקורטיזול שגורם לפירוק השריר. באימונים הראשונים כדאי להתאמן בצורה מתונה במשך כ 30-40 דקות ועם הזמן לעלות לשעה. באימון כח, כדאי לבצע בתחילה תרגיל אחד לכל חלק בגוף ולאט לאט להוסיף תרגילים ולגוון.

הפסקות קצרות מדי במהלך האימון – טעות טיפוסית של מתחילים. במהלך אימון כח ההפסקות בין הסטים צריכות להיות בין 30-60 שניות, בהתאם לרמת המאמץ. בין תרגיל לתרגיל כדאי לעשות הפסקה של 60-90 שניות. הפסקות קצרות מדי עלולות להוביל למאמץ יתר ופציעות.

תתרכזו בעצמכם: מטרת האימונים שלכם היא שיפור הכושר הגופני ופיתוח הסיבולת. אותה המטרה עומדת בפני המתאמן השרירי או הבחורה החטובה שמתאמנים לידכם, אך סביר להניח שחלקם מתאמנים כבר זמן רב ומסוגלים לעמוד במאמץ גבוה, אתם בינתיים לא (אל דאגה, גם הם היו מתחילים פעם והיו במקום שלכם). אל תנסו להתחרות איתם!
ביצוע לא נכון של תרגילים – בלי קשר לסוג הפעילות הגופנית שבחרתם, חשוב לבצע אותה נכון! תנועה לא נכונה עלולה, לגרום לפציעות במקרה הגרוע, ולכאבים וחוסר התקדמות במקרה הטוב יותר מתאמנים חדשים מסתמכים לעיתים על כתבות באינטרנט או סרטי וידאו אך תמיד עדיף להתאמן בהשגחתו של מאמן כושר מוסמך. מומחה בתחום יעזור ללמוד לבצע את התרגילים נכון, יצביע על טעויות וייעץ אילו תרגילים כדאי לכם לבצע.
אימון ללא חימום – בתחילת אימון כדאי מאד לעשות כ 5 דקות פעילות אירובית קלה (הליכה מהירה לדוגמא) וכל תרגיל על קבוצת שריר חדשה יחל בביצוע סט מקדים עם משקל נמוך.

נשימה לא נכונה – חשוב לזכור לנשום במהלך ביצוע תרגיל מסוים. לעיתים מתאמנים חדשים שוכחים לנשום במהלך התרגיל מה שיכול בקלות להוביל לסחרחורות ואפילו עלפון. הדרך הנכונה לנשום היא שאיפה בשחרור המאמץ ונשיפה עם הדחיקה. אמנם זהו אינו כלל ברזל אך זו דרך טובה לזכור לנשום.

בקיצור, חשוב לעבוד בצורה הדרגתית, בריאה, מאוזנת ומותאמת למטרות שלכם. מומלץ גם לשלב עם תכנית האימונים תפריט תזונה שיתאים למטרות שלכם.

שאל אותנו לגבי חבילות אימונם אישיים במחירים מיוחדים
בטלפון: 02-533-5220

או צור קשר באמצעות טופס יצירת קשר

בחזרה לעמוד הבית